Напишiть нам
Завантажити
Завантажте резюме
Експерт «УКР» захистив в суді права споживача

29 жовтня 2015 року експерт «УКР» Віталій Гаделія успішно захистив в суді права споживача, довівши, що банк порушив норми законів України, які регулюють споживче кредитування. Банк не надав позичальнику повною та достовірної інформації про умови кредитування, що в свою чергу призвело до укладання договору на вкрай невигідних умовах та обрахунку при визначенні щомісячного платежу зі сторони банку. На думку експерта це все є результатом недосконалої законодавчої бази.

“Наразі присутня певна колізія. З одного боку, діє принцип свободи договору, яким прикривається банківські юристи, а з іншого є практика Європейська суду з прав людини, яка спирається на Резолюції ООН, яка в свою чергу наголошує про більш вразливе положення споживачів і доцільність спеціального регулювання відносин зі споживчого кредитування. В Україні відповідно до цієї практики прийняті нормативно-правові акти , які покликані захистити цю категорію громадян як при укладанні, так і при виконанні даного виду угод, проте вони ігнорувалися і ігноруються не тільки банками, але і судами в більшості випадків”, - каже Гаделія.

Дійсно, у положеннях Резолюції Генеральної Асамблеї ООН „Керівні принципи для захисту інтересів споживачів" від 9 квітня 1985 року № 39/248 чітко зазначено що споживачі нерідко перебувають у нерівному становищі з точки зору економічних умов, рівня освіти та купівельної спроможності . Не протилежить вище зазначеному і Рішення Конституційного Суду України № 15-рп/2011 від 10 листопада 2011 року де зокрема наголошено, що споживачу, як правило, об'єктивно бракує знань, необхідних для здійснення правильного вибору товарів (робіт, послуг) із запропонованих на ринку. Відповідно до цих положень законодавцем була розроблена певна процедура і певні умови для укладання кредитних договорів зі споживачами, які знайшли втілення в нормативно-правових актах України, як раз і направлених на захист прав цієї незахищеної категорії громадян.

Належному судовому захисту окрім колізії заважає також певний тиск на судову гілку влади як зі сторони держави, так і зі сторони власників банків, впливових політиків та олігархів, які мають потужне лобі в парламенті. Судова практика ухвалених рішень на користь позичальників майже порожня, в то й же час банківські юристи виграють суперечки з порушенням закону.

“Вірогідність побачити виграш позичальника в українській судовій практиці така ж, як і побачити Санта Клауса, чи інший міфічний персонаж. В судовій практиці траплялися випадки, коли банк не міг надати оригіналів доказів укладення кредитного договору, а судді ухвалювали рішення лише на підставі копій, що є порушенням закону. Але ж це банк, як їм можна не довіряти?! Саме тому мене і зацікавило рішення Вищого Спеціалізовано Суду України ухвалене в кінці 2014 року, яким кредитний договір з банком, укладений з тими ж порушеннями закону, що і в справі, яку я веду в суді, був все ж таки визнаний недійсним. Тобто судді всіх трьох інстанції не побоялися піти проти несправедливої практики і ухвалити законне рішення на користь споживача фінансових послуг. Приблизно в той же час банк визнається банкрутом, розпочинається процедура ліквідації, а його власник наразі переховується в Австрії від справедливого покарання. Будемо надіятися, що це лише збіг обставин, і ніякого тиску не відбувається”, - продовжує Гаделія..

Виправити ситуацію можливо за допомогою усунення законодавчої колізії, адже саме можливість законно вирішити подібні справи за допомогою двох протилежних рішень і породжує таку різну та неоднозначну судову практику, яка не додає авторитету судовій гілці влади.

”Можна з впевненість стверджувати, що більша частина кредитних договорів зі споживачами укладена з порушенням закону, тому що банкам було не вигідно надавати повну інформацію про умови кредитування, що могло відлякати потенціальних позичальників від підписання такого договору. Наше суспільство ще потребує певного усвідомлення того, що свої права не тільки потрібно захищати, але і що це реально можна зробити. Присутній певний правовий нігілізм. Для його усунення потрібні відповідні законодавчі зміни, над проектами яких зараз працює команда УКР. Зараз з впевненістю я можу лише стверджувати, що моя боротьба на цьому не закінчиться, і я готовий відстоювати законне і справедливе рішення, до тих пір, поки воно не залишиться в силі, навіть якщо на це піде більше 3 років”, - резюмує експерт «УКР».

Зворотнiй зв'язок
Громадська організація «УКР» запрошує до конструктивної співпраці інформаційних партнерів, ініціативні групи та неурядові організації. Ми впевнені, що історію творять ідеалісти, тому завжди відкриті до нових знайомств та спільних проектiв.
+38 067 361 89 00; +38 044 209 90 27
02121, м. Киiв, Харкiвське шосе, буд. 182, оф. 223